29 فروردین 1401
79

سخنران حرم حضرت معصومه (س) گفت: زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروری است و باید محققان بیشتر به زوایا و سجای اخلاقی و اجتماعی و دینی حضرت بپردازند.

زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروری است

ایسنا/قم سخنران حرم حضرت معصومه (س) گفت: زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروری است و باید محققان بیشتر به زوایا و سجای اخلاقی و اجتماعی و دینی حضرت بپردازند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در سلسله نشست‌های تفسیر سوره عنکبوت در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س) بابیان اینکه قرآن نیاز به تبیین و توضیح دارد، عنوان کرد: اول کسی که این کتاب آسمانی را توضیح و تبیین کردند، پیامبر اکرم (ص) بودند. بعد از ایشان ائمه اطهار (ع) در ۲۵۰ سالی که در میان مردم بودند، به تبیین این کتاب آسمانی پرداختند.

وی با اشاره به ۱۶ هزار روایت تفسیری درباره قرآن کریم از ائمه اطهار (ع) گفت: تا کنون ده‌ها تفسیر روایی درباره قرآن کریم بر اساس این روایات نگاشته شده است. یکی از تفاوت‌های اساسی تفسیر ما با تفاسیر اهل سنت نیز در این است که تفاسیر اهل سنت توضیح آیات بر اساس سخنان اصحاب و تابعین است ولی روایات شیعه و توضیحات آن‌ها از ائمه معصومه و خاندان اهل‌بیت پیامبر است.

استاد حوزه علمیه قم به بیان چند روایت درباره اهمیت قرآن کریم از کلام امام حسن مجتبی (ع) پرداخت و گفت: ایشان فرمودند که قرآن در روز قیامت هم قائد است و هم سائق. گروهی از مردم را قرآن به سمت بهشت می‌برد و کسانی را قرآن به سمت جهنم سوق خواهد داد.

وی بابیان اینکه قرآن راهنمای افرادی است که حلال و حرام قرآن را قبول داشته باشند و به متشابهات قرآن ایمان داشته باشند، تأکید کرد: کسی که منکر حلال و حرام باشد به کفر دچار شده است اما عده‌ای قرآن و حلال و حرام را قبول دارند بااین‌حال دچار معصیت می‌شوند؛ لذا ارتکاب گناه با انکار گناه فرق می‌کند.

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: قرآن هدایت‌گر قومی به سمت بهشت است که تمام آیات قرآن را قبول داشته باشد و همچنین قرآن عده‌ای را به سمت آتش جهنم خواهد برد و این عده کسانی هستند که حدود دستورات قرآن را ضایع نمودند و حرام قرآن را حلال شمردند و مثلاً رشوه، زنا، شرب خمر و… را با توجیهات‌ خود حلال بشمارند.

وی یادآور شد: یکی از سوره‌های مهم قرآن سوره حشر است که جهت رفع مشکلات و گره‌گشایی در زندگی توصیه شده است که سه آیه آخر این سوره بسیار مهم است و طبق فرموده امام حسن مجتبی (ع) هر کسی صبح سه آیه سوره حشر را قرائت نماید روزی که  از دنیا برود در پرونده‌اش مهر شهید خواهد خورد و با شهدا محشور خواهد شد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی افزود: آنچه از امام حسن مجتبی (ع) در منابر شنیده می‌شود غالبا بر محوریت انفاق است در حالی که شجاعت، ایثار و شهامت حضرت مورد بررسی قرار نگرفته است.

وی گفت: امام حسن (ع) در مسئله صلح شجاعت و شهامت زیادی صرف نمودند در حالی که یاران سست در صف لشگر امام حسن (ع) وجود داشتند و نیروها دچار تزلزل شده بودند و امام با صلح خودشان به دنیا نشان دادند که بنی‌امیه بدعهد هستند.

سخنران حرم حضرت معصومه (س) تأکید کرد: زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروری است و باید محققان بیشتر به زوایا و سجای اخلاقی و اجتماعی و دینی حضرت بپردازند.

وی افزود: امام حسن (ع) معروف به کریم اهل‌بیت (ع)  و سفره‌دار بودند و چندین مرتبه اموال خود را با فقرا نصف نموده و با فقرا هم‌سفره و غذا میل می‌کردند.

انتهای پیام


https://hirna.ir