25 اردیبهشت 1403
68

۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی است؛‌ حکیمی که به تعبیر رهبر انقلاب صاحبان فکر و اندیشه در طول زمان او را حکیم نامیدند.

رهبر انقلاب: نگذاشتم قبر فردوسی را در توس خراب کنند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فردوسی در سال ۳۱۹ هجری شمسی، مصادف با ۳۲۹ هجری قمری در روستای باژ، روستایی در خراسان به دنیا آمد و در سال ۴۱۱ هجری قمری چشم از جهان فروبست و در توس به خاک سپرده شد.

نگذاشتم قبر فردوسی را در توس خراب کنند!

بنابر گزارش فارس، رهبر انقلاب همواره برای زنده نگه‌داشتن ادبیات فارسی تلاش کردند؛‌ یکی از آثار ماندگار ایشان این بود که: «اول انقلاب عده‌یی از مردمِ بااخلاصِ بی‌اطلاع رفته بودند قبر فردوسی را در توس خراب کنند! وقتی من مطلع شدم، چیزی نوشتم و فوراً به مشهد فرستادم؛ که آن را بردند و بالای قبر فردوسی نصب کردند؛ نمی‌دانم الان هم هست یا نه. بچه‌های حادی که به آن‌جا می‌رفتند، چشمشان که به شهادت بنده می‌افتد، لطف می‌کردند و می‌پذیرفتند و دیگر کاری به کار فردوسی نداشتند!» ۷۰/۱۲/۵

یادداشت رهبر انقلاب در بازدید از آرامگاه فردوسی

همچنین ایشان در حاشیه‌ی زیارت تابستانی مشهد مقدس در سال ۱۳۷۵ به توس سفر کردند و از آرامگاه این حکیم بزرگ بازدید کردند؛ ایشان همچنین یادداشتی طی این بازدید نوشتند که به شرح ذیل است.بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیمخدا را شکر که در حاشیه‌ی زیارت تابستانی مشهد مقدس رضوی علیه‌آلاف‌التحیه توفیق بازدید از مقبره‌ی فردوسی بزرگ و نامدار در شهر تاریخی و پرقصه‌ی توس نیز دست داد.

اگرچه در گذشته آن مقبره و برخی یادگارهای تاریخی دیگر موجود در آن‌جا را دیده بودم، امّا این بار هم بخاطر اهتمام به جانب مهمّ فرهنگی و تاریخی آن، و هم به‌خاطر کارهای خوب آبادانی و زیباسازی که در آن انجام شده است، و هم نیز به خاطر خبرهای اسف‌انگیزی که از غارت ذخیره‌ی کم‌نظیر موجود در این منطقه به من رسیده بود، آن را با دقّتی بیشتر و با انگیزه و میل و شوری مضاعف نگاه کردم، و اکنون احساس من آن است که دولت موظف است با همّت به کار در این بخش بپردازد و آن چه تاکنون شده بسی کمتر از اندازه‌ی بایسته است.به امید دنبال‌گیری و با سپاس از مسئولان و پژوهشگران سید علی خامنه‌ای ۷۵/۴/۱۹

رهبر انقلاب: نگذاشتم قبر فردوسی را در توس خراب کنند

27215


https://hirna.ir