13 آبان 1402
70

وزیر اسبق اقتصاد با تشریح دلایل برقراری آرامش در بازار ارز گفت: به دلایل روشنی مانند افزایش اقتدار بانک مرکزی، فعال سازی دیپلماسی اقتصادی و ارزی، حذف سیاست‌های مخرب گذشته و کنترل حجم و رشد نقدینگی، شاهد آرامش در بازار ارز هستیم.

کاهش رشد نقدینگی و افزایش اقتدار بانک مرکزی سبب تثبیت نرخ ارز شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیدشمس الدین حسینی، با اشاره به آرامش حاکم بر بازار ارز کشور، اظهار کرد: یکی از کارهای دوره فعلی بانک مرکزی، تاکید بر گسترش بازار رسمی بوده است.

وزیر اسبق اقتصاد درباره نشانه‌ها و دلایل آرامش ارزی در بازار، افزود: یکی از دلایل آرامش بازار، اصلاح نرخ ارز بود که به واسطه آن شکاف قیمت بازار آزاد و بازار رسمی بسیار کاهش یافت.

نماینده مردم تنکابن در مجلس ادامه داد: علاوه بر این، بانک مرکزی توانست با حذف سیاست‌های مخرب قبلی، نقدینگی را نیز کنترل کند که امیدوارم این موفقیت ادامه دار باشد، در واقع بانک مرکزی توانست از این طریق، یکی از بنیان‌های افزایش تقاضای ارز را کنترل کند.

حسینی به مسئله افزایش اقتدار بانک مرکزی به عنوان یکی دیگر از دلایل آرامش ارزی کشور یاد کرد و افزود: با تقویت اقتدار بانک مرکزی، یکی از عناصر موثر در سیاست‌گذاری پولی تامین شد.

وزیر اسبق اقتصاد به توفیق دولت و بانک مرکزی در فعال سازی دیپلماسی اقتصادی و ارزی نیز اشاره کرد و بیان داشت: دولت در بخش سیاست خارجی هم فعال تر شده است. بنابراین مجموع این دلایل نشان می‌دهد که چرا بازار ارز در وضعیت آرامش قرار دارد.

حسینی در ادامه سخنانش به موضوع ارز 4200 تومانی در دولت قبل هم پرداخت و خاطرنشان کرد: در سال 99 به استناد آمار بانک مرکزی، 11 هزار میلیارد تومان از افزایش پایه پولی ناشی از سیاست ارز ترجیحی بوده است. فرضا ارز را 24 هزار تومان از صادرکننده می‌خریدند و 4 هزار تومان به واردکننده می‌فروختند و در نتیجه به ازای هر دلار، 20 هزار تومان به پایه پولی اضافه می‌شد.

وی تصریح کرد: در سال 1400 نیز که 11 هزار میلیارد تومان (همت) افزایش پایه پولی به 95 همت تبدیل شد، مقدار زیادی از افزایش پایه پولی به همین دلیل بود. سوال این است که اگر قیمت 4200 تومان برای ارز در سال 99 یا 1400 مناسب بود، پس چرا قیمت ارز 30 هزار تومان شد؟

حسینی افزود: مگر غیر از این بود که ما ارز 4200 تومان را وضع کردیم که بتوانیم قیمت ها را کنترل کنیم؟ که البته کنترل هم نشد. در سال 99 یا 1400، شاخص بهای تولیدکننده 100 درصد شد.

پایان پیام/


https://hirna.ir