21 شهریور 1402
178

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی از انجام مطالعات دانشگاهی برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه خبر داد.

انتقال آب دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه؟ | ۱۶۰ کیلومتر با هم فاصله دارند

به گزارش همشهری آنلاین، سید محمدرضا میرتاج الدینی در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی امروز مجلس، بیان کرد: برای وضعیت دریاچه ارومیه جلسات متعددی در دولت و مجلس طی دو ماه گذشته برگزار شده است و معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه و دبیر این ستاد پیگیر کارها بودند. از مجموع طرح‌ها و پیشنهادات انجام شده، عمده پروژه‌های سخت‌افزاری انجام شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه برای سال جاری حدود ۲۳۰۰ میلیارد اعتبار درخواست کرده که بخشی از آن تخصیص یافته و بخش باقی مانده نیز باید تخصیص یابد. باید آب وجود داشته باشد تا از این پروژه‌های سخت‌افزاری استفاده شود. با توجه به اینکه بارش در گذشته کم بوده نتوانستند به موقع از سد کانی‌سیب رهاسازی کنند اما از آنجا که با توجه به بارش‌های اخیر وضعیت بهتر شده باید هرچه سریعتر رهاسازی انجام شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چهار دانشگاه مطالعات علمی و پژوهشی را برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به ارومیه انجام داده‌اند که فاصله ۱۶۰ کیلومتری با یکدیگر دارند.


https://hirna.ir