20 اردیبهشت 1402
252

نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز روز سه‌شنبه به وقت محلی در نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت: آمریکا باید تبلیغ ادعاهای نادرست و اطلاعات دروغ در مورد برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را متوقف کند.

نامه تهران به شورای امنیت: آمریکا باید تبلیغ ادعاهای نادرست علیه ایران را متوقف کند
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در نامه‌ای به  شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات تهدید آمیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا در اظهارات اخیر خود در مؤسسه  واشنگتن  در تاریخ 4 می 2023، تلویحاً  جمهوری اسلامی ایران را به استفاده از زور علیه تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای آن از طریق  حمایت آمریکا از به اصطلاح به رسمیت شناختن آزادی عمل رژیم اسرائیل تهدید کرده است.

وی همچنین نوشت: بدون شک، این اظهارات غیرمسئولانه، تحریک آمیز و جنگ طلبانه، قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد، به ویژه بند 4 ماده 2 را نقض می‌کند. علاوه بر این، چنین اظهاراتی نه تنها دلالت بر همدستی ایالات متحده در هر گونه اقدامات تروریستی یا تجاوزکارانه رژیم اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران، از جمله علیه تأسیسات هسته‌ای صلح آمیز آن دارد، بلکه پذیرش مسئولیت از سوی آمریکا به دلیل نقش آن در کمک، تسهیل و حمایت از عملیات تروریستی و خرابکارانه اسرائیل علیه مقامات، دانشمندان، مردم و تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای ایران است. بنابراین، مطابق حقوق بین الملل، آمریکا مسئول عواقب چنین اقدامات خلاف بین‌المللی است.

ایروانی در نامه خود همچنین نوشت: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که دستیابی به فناوری هسته‌ای منحصراً برای اهداف صلح‌آمیز است و هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود. این ادعا که آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند، تحریف واقعیت و تلاش مزبوحانه‌ای دیگری از سوی آمریکا برای پیشبرد منافع سیاسی این کشور است.

وی تاکید کرد: آمریکا باید تبلیغ ادعاهای نادرست و اطلاعات دروغ در مورد برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را متوقف کند.

ایروانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران  ضمن هشدار به هرگونه اشتباه محاسباتی یا اقدامات ماجراجویانه احتمالی علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود، حق ذاتی و مشروع خود را طبق حقوق بین الملل برای اتخاذ کلیه اقدامات لازم برای حفاظت و دفاع از شهروندان، منافع، تاسیسات و حاکمیت خود در برابر هرگونه تجاوز، از جمله هرگونه اقدامات تروریستی، نظامی یا خرابکارانه محفوظ می‌دارد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید علی‌رغم همه کارشکنی‌های دولت آمریکا در خصوص احیای برجام بار دیگر روز جمعه (15 فروردین) مدعی شده که آمریکا راهکار دیپلماتیک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند. 

اظهارات سالیوان بخشی از سیاست دوگانه‌ای است که دولت بایدن از زمان روی کار آمدن برجام در پیش گرفته است. آمریکایی‌ها از یک طرف، در اظهارات علنی خودشان را به برجام مشتاق نشان می‌دهند اما از طرف دیگر در مقاطع حساسی که فرصت برای ورود به توافق مهیاست با دست آن را پس می‌زنند؛ یا در حالی که اعتراف می‌کنند که به برجام نیاز دارند و گزینه جایگزین برای آن ندارند به‌جای انتخاب مسیرِ ساده‌ترِ بازگشت به تعهدات ترجیح می‌دهند از توافق دوری کنند و به الگوی آشنا ـ هرچند شکست‌خورده ـ فشار حداکثری پناهنده شوند.

آیا آمریکا به دنبال راهکار دیپلماسی با ایران است؟
گفت‌وگوی محمد بن سلمان و مشاور امنیت ملی آمریکا درباره تحولات منطقه‌ای

انتهای پیام/


https://hirna.ir