06 اسفند 1401
680

در سه ماهه پایانی سال 2022، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و متعاقبا بالا رفتن تورم باعث شد تا رشد اقتصادی آلمان منفی شود.

رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا باز هم منفی شد

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، دفتر آمار فدرال آلمان گزارش داد که اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال 2022، رشد منفی 0.4 درصدی را به ثبت رسانده است.

این رشد منفی دو برابر رقم منفی 0.2 درصدی بود که پیشتر کارشناسان برای این بازه زمانی پیش بینی کرده بودند.

کارشناسان معتقدند دلیل پایدار بودن رشد منفی در اقتصاد آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا، نگرانی های فزاینده نسبت به قیمت حامل‌های انرژی و سوخت و متعاقبا بالا بودن تورم در این کشور است که باعث شده تا قدرت خرید مردم کاهش یافته و خرید آنها پایین بیاید. 

این مسئله همچنین به کاهش سرمایه گذاری منجر می‌شود به گونه‌ای که میزان سرمایه‌گذاری در بازه زمانی مذکور در حوزه ساخت و ساز 2.9 درصد و در حوزه تجهیزات و ماشین آلات 3.6 درصد کاهش یافته است.

صادرات آلمان نیز در سه ماهه چهارم سال 2022 کاهش یافته و نسبت به سه ماهه قبل از آن یک درصد پایین‌تر بوده است.

کارشناسان می گویند عملکرد ضعیف اقتصاد آلمان در سه ماهه پایانی سال 2022 به افزایش خطر بروز رکود در اقتصاد این کشور منجر شده چرا که اوضاع اقتصاد این کشور در سه ماهه کنونی نیز خوب نیست و ممکن است با منفی شدن رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه جاری عملا شاهد ورود بزرگ ترین اقتصاد اروپا به رکود باشیم.

سال گذشته آلمان درگیر افزایش شدید تورم بود و اصلی‌ترین دلیل آن هم بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی به خصوص گاز بود چرا که این کشور واردات گاز ارزان قیمت از روسیه را به خاطر بحران اوکراین کاهش داد.

پایان پیام/


https://hirna.ir