25 شهریور 1401
16

رئیس جمهور با بیان اینکه بزرگ‌ترین ظرفیت ایران برای ایجاد صلح و امنیت ظرفیت تمدنی ماست،گفت: این قاره کهن که اکنون سربراورده است باید باردیکر تمدن ساز شود.

بزرگ‌ترین ظرفیت برای ایجاد صلح و امنیت ظرفیت تمدنی ما است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، گفت: ابتدا خرسندی خود را از حضور در شهر زیبا و فرهنگی و تاریخی سمرقند ابراز می‌دارم و مایل هستم مراتب قدردانی خود را از رئیس جمهور ازبکستان دولت و مردم این کشور بخاطر استقبال گرم و مهمان نوازی صمیمانه و برگزاری خوب این نشست را اعلام کنم.

وی افزود: سمرقند و بخارا و خوارزم شهرهای باشکوه و فرهنگ ساز بودند که همواره چون ستاره‌های درخشان در تمدن و شعر پارسی می‌درخشند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بزرگ‌ترین ظرفیت ایران برای ایجاد صلح و امنیت ظرفیت تمدنی ماست، گفت: این قاره کهن که اکنون سربرآورده است باید باردیگر تمدن ساز شود.

متن کامل سخنرانی رئیس جمهور به این شرح است:

در ابتدا خرسندی خود را از حضور در شهر زیبا و تاریخی سمرقند ابراز می‌دارم.

مایلم مراتب قدردانی خود را از جناب آقای شوکت میرزایف رئیس جمهور محترم ازبکستان، دولت و مردم این کشور به خاطر استقبال گرم و میهمان نوازی صمیمانه و برگزاری خوب این نشست اعلام نمایم.

سمرقند و بخارا و خوارزم شهرهایی باشکوه و فرهنگ‌ساز بوده‌اند که همواره چون ستاره‌هایی درخشان در تمدن و شعر پارسی می‌درخشند و به درستی به نمادهای فرهنگ تدبّر، دوستی، دانش‌پروری، و جوانمردی شناخته می‌شوند. قدرت در کنار فروتنی و دست‌گیری از دیگران، از ویژگی‌های بارز این تمدن است که الهام‌بخش اخلاقیاتی متعالی برای قدرت در جهان کنونی، و پایه‌گذار نوع جدیدی از روابط بین‌الملل می‌باشد.

همکاران گرامی

بزرگترین ظرفیت ما برای صلح‌سازی، ظرفیت تمدنی ماست. اینک که این قاره کهن دوباره سربرآورده باید بار دیگر تمدن‌ساز گردد. سازمان همکاری‌های شانگهای که نماد این «خانواده بزرگ تمدنی» است اکنون در جایگاهی ایستاده است که می‌تواند بر پایه ویژگی‌های منحصر بفرد خود مانند عدالت، معنویت، و احترام به کرامت انسانی، می‌تواند افق‌های جدیدی از همگرایی منطقه‌ای و همکاری‌های امنیت‌ساز را بنا نهد.

«تعامل و پیوستگی حداکثری» با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عضو سازمان شانگهای و حضور مؤثر در ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی، در کانون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. علاوه بر نقش آفرینی در جهت تضمین ثبات و امنیت در منطقه به ویژه در مقابله با تروریسم تکفیری و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و سایر اشکال جرایم سازمان‌یافته بین‌المللی و همچنین میزبانی از میلیون‌ها تن از آوارگان کشورهای همسایه، جمهوری اسلامی ایران راهبرد «تعمیق چندجانبه‌گرایی اقتصادی» را در دستور کار خود دارد.

توجه جمهوری اسلامی ایران به ترتیبات مهمی همچون سازمان همکاری شانگهای و «بریکس» بیانگر اهتمام ما به شرکت در تلاش‌های کشورهای همسو برای پی‌ریزی یک نظام بین المللی عادلانه، متعالی و مبتنی بر مشارکت است. این رویکردها در کنار توانمندی‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران، حرکت آینده سازمان شانگهای را سرعت می‌بخشد و تسهیل می‌کند.

جناب آقای رئیس، همکاران محترم،

در سال‌های اخیر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرار گرفته و دولت آمریکا با قلدرمآبی تمام در صدد تحمیل خواسته‌ها و قوانین داخلی خود بر نظام بین‌الملل و کشورهای دارای حاکمیت و استقلال برآمده و استفاده گسترده از اهرم «اجبار» را در دستور کار خود قرار داده است. بدون تردید، یکجانبه‌گرایی آمریکا، به دنبال عقب نگه‌داشتن کشورها از مسیر توسعه مستقل خود است.

سازمان همکاری شانگهای در مقابله با یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های ظالمانه نیازمند اتخاذ راهکارهای نوین و تدابیر ویژه است؛ از آن جمله شکل‌دهی به تجارت پایدار میان اعضای این سازمان است که خود نیازمند توسعه مشترک زیرساخت‌ها در حوزه مبادلات مالی، تبادلات کالایی و مبادله داده‌ها میان کشورهاست.

تکمیل می‌شود....


https://hirna.ir