15 اسفند 1400
42

شرکت‌هایی که در بخش نفت و گاز ایران مشارکت می‌کنند کماکان مشمول تحریم‌های ثانویه ایالات متحده هستند و در صورت کمک به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز ایران برای افزایش تولید در معرض خطر مواجهه با مجازات‌های تحریمی امریکا قرار خواهند گرفت.

عضویت ایران در شانگهای چه فایده‌ای دارد؟
آفتاب‌‌نیوز :

شبکه خبری "بلومبرگ" در گزارشی با اشاره به تاثیر عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های برای ایران می‌نویسد: "این سازمان دو دهه پیش در سن پترزبورگ تاسیس شد و در حال حاضر هشت عضو دارد که نیمی از جمعیت جهان و یک چهارم تولید اقتصادی آن را نمایندگی می‌کنند. ایران از سال ۲۰۰۵ میلادی مشتاق پیوستن به این سازمان بوده که هندوستان و پاکستان را شامل می‌شود

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ اصولگرایانی است که پس از انتخاب "ابراهیم رئیسی" در ماه ژوئن کنترل همه اهرم‌های قدرت را در دست گرفته‌اند، خواستار ادغام شدیدتر اقتصاد ایران در اقتصاد روسیه و چین هستند تا بدیلی برای تجارت‌های تحریم شده با اقتصاد‌های غربی پیدا کنند.

همچنین، سازمان همکاری شانگ‌های شامل برخی عناصر امنیتی متقابل است مانند رویکرد مشترک برای مبارزه با تروریسم. اهداف منشور آن بر حوزه تجاری و همکاری اقتصادی متمرکز شده از جمله توسعه مشترک سیستم‌های انرژی و رشد متوازن اقتصادی بدون اجازه تسلط بر هیچ کشوری.

"علی شمخانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ماه گذشته اشاره کرد که موانع سیاسی پیشین که مانع پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگ‌های بود برداشته شده است.

با حضور رئیسی در اجلاس این سازمان در تاجیکستان، اعطای عضویت به ایران تایید شده اما رسانه‌های روسی تاکید داشتند که این روند سال‌ها به طول خواهد انجامید. بعید به نظر می‌رسد عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های فایده‌ای فوری به خصوص در حوزه انرژی برای ایران داشته باشد.

شرکت‌هایی که در بخش نفت و گاز ایران مشارکت می‌کنند کماکان مشمول تحریم‌های ثانویه ایالات متحده هستند و در صورت کمک به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز ایران برای افزایش تولید در معرض خطر مواجهه با مجازات‌های تحریمی امریکا قرار خواهند گرفت.

مشکلات مشابه صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها صادرات گاز آن کشور را نیز شامل می‌شود. مصرف گاز داخلی ایران بسیار بالاست. ایران علیرغم آن که از تولید کنندگان اصلی گاز است بیش‌تر گاز مورد نیاز خود را در داخل مصرف می‌کند.

با این حال باید منتظر ماند و دید نتیجه مذاکرات هسته‌ای و سرنوشت تحریم و برجام در دولت رئیسی چه خواهد شد. به نظر می رسد بدون رفع تحریم‌‌ها پیوستن به اجلاس شانگهای و تعامل گسترده‌تر با چین و روسیه نیز تاثیر چندانی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و روابط تجاری ایران و اعضای این سازمان نخواهد داشت.


https://github.com/igoshev/laravel-captcha
https://hirna.ir