02 تیر 1401
5

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواست تا مالیات بر سوخت را به مدت 3 ماه تعلیق کند.

بایدن خواستار تعلیق ۳ ماهه مالیات بر سوخت شد
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواست تا مالیات فدرال سوخت را به مدت 3 ماه تعلیق کند.

براساس این گزارش، این پیشنهاد بایدن باعث کاهش 18 /4 سنتی بهای بنزین در هر گالن خواهد شد.  

کاخ سفید اعلام کرد براساس محاسبات انجام شده، مصرف کنندگان با تعلیق مالیات سوخت فدرال و ایالتی، به طور متوسط حدود 50 سنت در هر گالن صرفه جویی خواهند کرد.

همچنین دولت بایدن از فرمانداران هر ایالت نیز خواسته تا مالیات بر سوخت ایالتی خود را برای 90 روز آینده متوقف کنند، اقدامی که در حال حاضر برخی ایالت ها مانند نیویورک و فلوریدا آن را انجام داده‌اند.

بایدن اظهار کرد من می دانم قطع موقت مالیات سوخت تنها راهکار این بحران نیست اما باعث تسکین موقت درد افزایش قیمت بهای سوخت می شود و ما باز هم تلاش خواهیم کرد تا قیمت ها را برای مدتی طولانی کاهش دهیم و کاهش قیمت موقتی نباشد.

براین اساس، بایدن برای تعلیق مالیات بر سوخت در سطح فدرال به حمایت کنگره نیاز دارد اما در حال حاضر مجلس نمایندگان با این طرح مخالف است.

سناتور میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا اظهار کرداین اقدام جدید و ناکارآمد دولت بایدن، پیشنهادی احمقانه است که حتی برخی اعضای ارشد حزب جمهوری خواه نیز مخالف آن هستند. آنها معتقدند قطع موقت دریافت مالیات بر سوخت، باعث کاهش شدید بودجه بزرگراه ها شده و باید از این بودجه برای سرمایه گذاری در پروژه های زیرساختی استفاده کرد اما رئیس جمهور همچنان معتقد است که این بودجه همچنان پابرجاست.

بایدن افزود: با وجود افزایش درآمدهای حاصل از مالیات و کسری بودجه 1 تریلیون و 600 میلیارد دلاری در سال جاری، ما همچنان می توانیم بزرگراه های خود را بازسازی کرده و بهای سوخت را نیز کاهش دهیم. ما می توانیم هر دو کار را به طور همزمان انجام دهیم.

رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش نیز اظهار کرد دولت در نظر دارد به عنوان بخشی از حل بحران سوخت که به شکلی گسترده در سراسر آمریکا اتفاق افتاده، از کارت های تخفیفی سوخت برای کاهش فشار ناشی از افزایش بی سابقه بهای آن استفاده کند.

پیشنهاد استفاده از کارت های تخفیفی سوخت، یکی از مسکن های موقت مالی برای کمک به کاهش هزینه های سوخت مردم آمریکاست در حالی که پیاده سازی این پیشنهاد پیش از این با مقاومت روبرو شده بود. حدود 2 ماه پیش و پس از ارائه این طرح، شورای دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا ضمن رد آن، اظهار کردند ارائه این کارت ها می تواند اثرات غیرمنتظره‌ای در افزایش تورم داشته باشه و راهکاری هزینه بردار و مشکل آفرین برای قشر ضعیف جامعه است.

علاوه بر این، برخی مقامات ارشد کاخ سفید معتقدند کمبود میکروچیپ در آمریکا، روند تولید کارت های تخفیفی را با مشکل مواجه می کند و خرید چیز دیگری (کارت تخفیف) به جز سوخت برای خودرو، برای مردم مشکل است. همچنین مشخص نیست که مردم از طریق این کارت ها چه مقدار پول دریافت می کنند.

کارت های تخفیفی سوخت تنها یکی از چندین راهکاری است که دولت بایدن آن را مورد توجه قرار داده در حالیکه کاخ سفید امیدوار است با اجرای این طرح در انتخابات ماه نوامبر تغییری به نفع خود ایجاد کند.

علاوه بر کارت های تخفیفی سوخت، قطع دریافت مالیات بر سوخت برای مصرف کنندگان به ازای 18/4 سنت در هر گالن، یکی دیگر از طرح های دولت بایدن در راستای مقابله با افزایش قیمت سوخت است.

پالایشگاه های نفت معتقدند توانایی آنها در تولید بیشتر بنزین و سوخت های دیزلی محدود است و این بدان معناست که تا زمان افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت ها همچنان بالاست.

بایدن هفته گذشته در نامه‌ای به شرکت نفت و گاز اکسون موبیل گفت: پالایشگاه ها از این بحران سود سرشاری بدست آورده و در بحبوحه افزایش تورم و تلاش زیاد خانواده ها برای پرکردن مخزن بنزین خودروهایشان، حاشیه سود بالایی بدست آورده‌اند و باید با افزایش ظرفیت استخراج خود به کاهش بهای سوخت کمک کنند.

در نامه بایدن به اکسون موبیل آمده که در زمان جنگ، بدست آوردن حاشیه سود بالاتر از سطح نرمال که به طور مستقیم با خانواده های آمریکایی مرتبط است، قابل قبول نیست. دولت من آمادگی استفاده از تمام ابزارهای درست دولتی فدرال را برای افزایش ظرفیت استخراج و تولید در آینده نزدیک را داشته و این اطمینان را می دهد که نیاز سوختی هر نقطه از کشور به درستی تامین می شود.

بهای جهانی نفت در پی تهاجم روسیه به اوکراین و تشویق کشورهای اروپایی به تحریم نفت روسیه از سوی آمریکا و قطع خرید انرژی از روسیه، افزایش چشمگیری یافته است.

در حالی که دولت بایدن به علت افزایش بی سابقه تورم، مورد تهاجم سنگین جمهوری خواهان قرار گرفته، اما بایدن افزایش بی سابقه بهای نفت و بنزین و این تورم افسار گسیخته را به گردن پوتین و تهاجم وی به اوکراین انداخت.

انتهای پیام/


https://hirna.ir