استارتاپ ایرانی در بورس آمریکا درخشید

استارتاپ ایرانی در بورس آمریکا درخشید

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نیما قمصری و هم‌بنیانگذارش استارتاپی را اداره می‌کنند که  به تازگی با ارزش ۴ میلیارد دلار در بورس نیویورک عرضه شد. این رقم معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰ برابر کل درآمد نفتی کشور در سال گذشته است.


این کارآفرین جوان ایرانی فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد است و اکنون استارتاپ او با مهم‌ترین بانک‌های آمریکا همکاری می‌کند. استارتاپ‌ها یا کسب و کار‌های نوپای بر پایه فناوری، ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای درآمدزایی دارند. معاونت علمی و فناوری نیز در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا با اجرای برنامه‌های حمایتی فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه‌های برتر را به کشور بازگرداند.


اتصال تخصص و توان مجموعه‌های ایرانی خارج از کشور به داخل


مهدی قلعه‌نوی رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره حضور شرکت‌ها و مجموعه‌های ایرانی و فعالیت آن‌ها در خارج کشور، می‌گوید: برخی از این مجموعه‌ها به دلایل مختلفی ترجیح می‌دهند بیرون از مرز‌های کشور فعالیت اقتصادی داشته باشند.


او ادامه می‌دهد: معاونت علمی و فناوری حامی فعالیت و استفاده از تجارب آن‌ها در داخل کشور است. ما تلاش می‌کنیم تخصص و توان این افراد را به نیاز‌های داخلی نیز متصل کنیم.


رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان می‌کند: معاونت علمی برای توسعه صادرات از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. یکی از راه‌ها ایجاد زیرساخت‌هایی برای توسعه صادرات محصولات ایرانی است.


پلتفرم آنلاین برای درخواست وام مسکن


 استارتاپ ایرانی که از آن یاد شد، در سیلیکون ولی آمریکا مستقر است و یک پلتفرم برای درخواست وام مسکن و قسط بندی آن به صورت آنلاین ارائه کرده است.


عملکرد این نرم افزار به گونه‌ای است که دیگر نیازی به جمع‌آوری مستندات کاغذی از مشتریان برای اعطای وام خانه نیست و این فرآیند هزینه‌بر و زمان‌بر حذف شده است.


این استارتاپ روزانه بیش از دو میلیارد دلار وام را برای بانک‌ها پردازش می‌کند و فرآیند تصویب وام را به حدود سه دقیقه رسانده است. سال گذشته ۱.۴ میلیارد دلار وام با این نرم افزار پردازش شد؛ همچنین این شرکت از ماه مارس ۲۰۲۰ تا پایان آن سال نسبت به همان دوره در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۶۶ درصد رشد را برای تراکنش‌های خود گزارش کرده است.


اما داستان راه اندازی این استارتاپ چیست؟


سال ۲۰۰۸ بحران مالی در آمریکا رخ داد. در پی این اتفاق صد‌ها میلیارد دلار وام خرید خانه توسط وام دهندگان بزرگ آمریکا به سرویس دهندگان شخص ثالث ارائه شد. از سویی این سرویس‌دهندگان برای اداره این موضوع به کمک نیاز داشتند و همین موضوع اولین تجربه جدی استارت مذکور در زمینه وام خانه بود. با گذشت سال‎‌ها این استارتاپ پیشرفت کرد و بانک‌های زیادی به مشتریانش پیوستند. در سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۱۳۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد.


موفقیت‌های این استارتاپ ادامه دار بود و حتی شیوع ویروس کرونا نتوانست بر روی او اثرگذار باشد. با وجود تعطیلی‌های ناشی از کرونا، اما این استارتاپ توانست ۱.۴ تریلیون دلار وام خرید خانه را سال گذشته مدیریت کند و در صدر وام‌دهندگان آمریکایی قرار بگیرد. پس از آن، دامنه فعالیت این استارتاپ افزایش یافت و به کارت‌های اعتباری و وام‌های اتوماتیک هم رسید.


البته این شرکت در لیست ۵۰ فین‌تک برتر مجله «Forbes» و نیما قمصری در لیست افراد بانفوذ زیر ۴۰ سال مجله «Fortune» قرار دارند.


معرفی توانمندی‌های ایران در بازار‌های جهانی


اسماعیل قادری‌فر رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به اینکه فعالیت این استارتاپ‌ها در خارج مرز‌ها می‌تواند زمینه‌ساز معرفی توانمندی‌های ایران در بازار‌های جهانی باشد، می‌گوید: تلاش این شرکت‌ها در کنار منافع مالی که برای خود مجموعه‌ها دارد شرایط مناسبی برای تبلیغ و معرفی تخصص‌ها و ظرفیت‌های دانشی ایران به دیگر کشور‌ها است.


به گفته او، یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی محصولات و خدمات باکیفیت ایران‌ساخت به دنیا در شرایط تحریم‌ها که بازار‌های جهانی به روی ایرانیان بسته است، همین فعالیت‌های اقتصادی است که جوانان و متخصصان ایرانی در خارج از کشور ایجاد کرده و توسعه داده‌اند.


ارزش گذاری این استارتاپ ایرانی با این رقم نشان از درستی حرکت کشور برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دارد. زیست بومی که رهایی از اقتصاد نفتی را هدف خود قرار داده است و در حال حاضر در آن بیش از ۷ هزار شرکت دانش بنیان و خلاق و ۶ هزار استارتاپ در حال فعالیت هستند.بیشتر بخوانیدانتهای پیام /